UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


ŚRODA  POPIELCOWA  -  05.03.2025 r. 




Wezwanie do nawrócenia płynącego z serca to główny temat pierwszej wielkopostnej liturgii słowa. Wszystko, co człowiek powinien czynić w tym kontekście, ma brać swoje źródło wyłącznie z pobudek wiary, zgodnie z tym, do czego już na samym początku wezwie nas Joel, nakazując, aby rozdarciu podlegało ludzkie serce, a nie zewnętrzna szata. Wówczas nagrodą dla grzesznika ma być zmiłowanie się Pana – tą właśnie deklaracją kończy się pierwsze czytanie. Trzykrotne ewangeliczne stwierdzenie: a Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie, jest już tylko potwierdzeniem starotestamentalnej zasady postu, którego owoce zależą od okoliczności jego praktykowania. Tylko ci, którzy post, jałmużnę i modlitwę w tym świętym czasie będą praktykowali w zaciszu własnej izdebki, mogą liczyć na nagrodę nieba. Z potrzeby serca i dla własnego nawrócenia z uwagą słuchamy słów otwierających święty czas Wielkiego Postu.

1. Dziś rozpoczynamy święty czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Cały Wielki Post jest wezwaniem do odwrócenia się od siebie samego po to, aby skierować się ku Panu Bogu. Jest to wołanie o postawienie Go w centrum myśli i zamierzeń. To zachęta do zwrócenia się ku Bogu jak dziecko, to znaczy z prostotą, entuzjazmem i radością. Jeśli pragniemy budować prawdziwą wspólnotę z Chrystusem, to nie może zabraknąć nam sił i czasu na uważniejsze wsłuchiwanie się w Jego głos, na baczniejsze przyglądanie się Jego życiu i postępowaniu, na rozmowę z Nim.

2. W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek w naszym parafialnym kościele o godz. 1630 będziemy szli za Chrystusem Jego Drogą krzyżową, a w niedziele po Mszy św. o godz. 930 będziemy rozpamiętywali Jego mękę podczas Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym. Nie żałujmy czasu, aby pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym krzyżu – znaku zbawienia. Niech ten krzyż przypomina, zwłaszcza wrogom Kościoła, że największą wartością w życiu jest miłość płynąca z niego: „W krzyżu miłości nauka”.
W piątek po Mszy św. będzie katecheza dla dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i komunii św.

3. Dziś rozpoczynamy też Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Pamiętajmy, że pokuta jest owocem Bożej łaski i Bożego miłosierdzia (por. KKK nr 1432-1433). Wielki Post powinien być naznaczony jeszcze intensywniejszą współpracą z Panem Bogiem, który jest źródłem wszelkiego dobra. Już od dziś potraktujmy bardzo poważnie wymóg prawa kościelnego, który nakłada na nas w tym czasie obowiązek spowiedzi wielkanocnej.

4. Z większą odwagą i zaangażowaniem otwórzmy się na wielkopostną akcję trzeźwości. Trwa 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, która przychodzi łatwiej w tym pokutnym okresie.

5. Pamiętajmy, że w Wielkim Poście możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak przez nas nie naprawione. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

6. Rekolekcje parafialne i szkolne będą od 30 marca do 2 kwietnia.
Ze spowiedzi świętej można skorzystać przed każdą Mszą św.
Dnia 9 kwietnia spowiedzi św. będą słuchać kapłani z naszego dekanatu od godz. 1800.

7. Za złożone ofiary na kolektę przeznaczoną na opłaty za ogrzewanie kościoła składam serdeczne Bóg zapłać.

8. Niech Dziewica Maryja, Matka Nadziei, wstawia się za nami i towarzyszy nam w wielkopostnej drodze.