OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 09.03.2025 r.
Wspólnym mianownikiem liturgii słowa otwierającej cykl katechez pokutnych tegorocznego Wielkiego Postu jest temat wiary. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim czytaniu poznajemy typowe dla danej wspólnoty Credo. I tak w Księdze Powtórzonego Prawa usłyszymy o izraelskim wyznaniu wiary, przez które Naród Wybrany z tęsknotą wspomina dzieła Boże dokonane dla tej społeczności. Natomiast autor Listu do Rzymian przedstawia Credo Kościoła – wyznanie wiary chrześcijańskiej, które nie powinno być tylko zewnętrznie, na pokaz, ale być ukazane ustami i sercem. Wiara Jezusa przedstawiona w Ewangelii to z kolei sposób walki z trzema pokusami zlokalizowanymi w trzech miejscach, które definitywnie zostaną pokonane na drzewie krzyża. Słuchanie to jeden z warunków owocnie przeżytego Postu, zatem już na jego progu wzbudźmy w sobie tę postawę.
1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa Świętego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.
2. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych:
- w piątki w naszym kościele o godz. 1630 odprawiamy Drogę krzyżową,
- a w niedziele po Mszy św. o godz. 930 Gorzkie żale.
Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.
3. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św. modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.
4. W czwartek, 13 marca, przypada 12. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie i w wierności Ewangelii prowadził Kościół przez burzliwe współczesne czasy.
5. Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą Wielkiego Postu. To tak zwana Niedziela Ad Gentes. Jest to Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będziemy się modlili w intencji misji i misjonarzy, a po Mszach Świętych ofiarami złożonymi do puszek będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła.
O przeprowadzenie zbiórki proszę Akcję katolicką.
6. Za złożone ofiary na kolektę gospodarczą składam serdeczne Bóg zapłać.
7. W środę popielcową na ogrzewanie kościoła zebraliśmy 2.350 zł.
8. Zmarłych parafian polećmy miłosierdziu Bożemu:
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…
9. Pan Jezus pokazał nam dzisiaj na pustyni, jak ogromną moc mają pokutne praktyki. Dzięki nim można przepędzić nawet szatana. Niech błogosławieństwo Boże pomoże nam jak najlepiej przeżyć nasze wyjście na pustynię, czyli czas Wielkiego Postu.