czwartek 28 marzec 2024

Od czerwca 2009 r. 1391658

32  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  06.11.2022 r.

Troska o życie wieczne odgrywa w życiu wielu współczesnych ludzi rolę drugorzędną, a niekiedy jest uważana za coś wprost wstydliwego. Wielu ludzi próbuje też przykładać ziemską miarę, by oceniać rzeczywistość nadprzyrodzoną. A ta rzeczywistość okazuje się jakże różna od naszych wyobrażeń. Nasze poszukiwania życia wiecznego to wyraz odwagi wiary, która poważnie traktuje zachęty do odkrywania Boga jako pełni szczęścia. Obrazuje to historia prześladowań rodu Machabeuszów. Determinacja i odwaga udręczonych braci oraz pewność, że są w rękach Stwórcy, daje im ogromną siłę znoszenia największych męczarni. Wobec oprawców przyjmują postawę pełną godności.

1. Dziś trzydziesta druga niedziela zwykła w roku kościelnym. Błagamy Boga, aby oddalił od nas łaskawie wszelkie przeciwności, abyśmy wolni od niebezpieczeństw duszy i ciała, mogli swobodnie Mu służyć.

2. W środę, 9 listopada, przypada święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Bazylika na Lateranie jest kościołem katedralnym biskupa Rzymu, czyli papieża. Nad wejściem widnieje napis w języku łacińskim: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”. Do XIV wieku stanowiła ona centrum życia Kościoła. To święto to także wyraz naszej jedności z następcą Świętego Piotra – papieżem Franciszkiem. Papieża i wszystkie sprawy Kościoła będziemy polecali Bogu przez ręce Maryi w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

3. W piątek, 11 listopada, przypada Święto Niepodległości. Msze Święte w naszej świątyni o godz. 1100 i 1600. Zapraszamy na wspólną modlitwę w intencji naszej ojczyzny. Modlitewną pamięcią będziemy ogarniać wszystkich, którzy zginęli w walce o jej wolność. Niech zewnętrznym znakiem naszego świętowania będzie wywieszona flaga narodowa.
Ks. bp. Wiesław udziela dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 11 listopada i charakteru pokutnego tego dnia.

4. W najbliższą niedzielę, 13 listopada, przypada obchodzony od 2009 roku Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – Ukraina – Uleczyć tęsknotę.(zawsze w drugą niedzielę listopada). Także tego dnia będziemy obchodzić już po raz piąty ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich. Po Mszy św. zbiórka do puszek, o przeprowadzenie zbiórki proszę Akcję Katolicką.

5. Za tydzień kolekta gospodarcza. W minionym miesiącu zebraliśmy 3.180 zł. Za złożone ofiary na kolektę gospodarczą i na konto parafialne składam serdeczne Bóg zapłać.

6. Poszukujemy osoby chętnej do sprzątania naszego kościoła.

7. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy otwartości na Boże słowo oraz odwagi w podejmowaniu codziennych obowiązków względem Boga i bliźniego.

8. W tym tygodniu patronują nam:

• w czwartek, 10 listopada – Święty Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, gorliwy obrońca wiary i orędownik pokoju;
  • w piątek, 11 listopada – Święty Marcin z Tours (316-397), najpierw żołnierz rzymski, potem biskup, gorliwy głosiciel Dobrej Nowiny;
  • w sobotę, 12 listopada – Święty Jozafat Kuncewicz (1580-1623), biskup i męczennik, ewangelizator schizmatyków.

9. Miłość Pana Boga daje nam siłę do czynienia wspaniałych rzeczy! Wystarczy otworzyć swoje serce na działanie Zbawiciela i pozwolić Mu się prowadzić przez życie.