wtorek 23 kwiecień 2024

34  NIEDZIELA  ZWYKŁA;
UROCZYSTOŚĆ  JEZUSA  CHRYSTUSA  KRÓLA  WSZECHŚWIATA
-  20.11.2022 r.

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla, a od 1969 roku także Króla Wszechświata, przenika podwójne przesłanie. Chodzi o zrozumienie, jaka jest rola Chrystusa w dziejach zbawienia i odkrycie, kim jest On dla nas osobiście. Królowanie Jezusa nie jest egoistycznym narzucaniem swej woli i władzy, aby jak najbardziej wykorzystać poddanych, lecz jest cierpliwym czekaniem na każdego, kto w swojej wolności i pokorze zbliży się do Niego, aby zaczerpnąć ze zdrojów zbawienia. Jezus króluje z wysokości krzyża. To co przez Jego oprawców zostało przewidziane jako kara, poniżenie i upokorzenie, staje się znakiem Jego mocy i panowania. Niech słowo Boże pomoże nam nieustannie poddawać się królowaniu Jezusa.

1. Dziś ostatnia niedziela roku liturgicznego, w którą obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W dniu dzisiejszym na prośbę papieża Franciszka młodzież gromadzi się, aby obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. Ogarnijmy ludzi młodych serdeczną modlitwą, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości oraz zawsze żyli w bliskości Chrystusa.

2. Dzisiejszy dzień to także święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Akcja Katolicka propaguje wartości chrześcijańskie w życiu społecznym. Zadaniem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych postaw wśród młodych katolików. Naszą modlitwą ogarniamy wszystkich zrzeszonych w tych wspólnotach.

3. Jutro, 21 listopada, w liturgii przypada wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tradycja przekazuje, że Maryja została jako dziecko przedstawiona w świątyni i przy niej wzrastała. Dla nas Matka Chrystusa pozostaje szczególnym wzorem życia poświęconego Bogu.

4. We wtorek, 22 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki kościelnej. Wszystkim zaangażowanym w troskę o muzykę kościelną w naszej parafii – panu organiście – składamy serdeczne podziękowanie i życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa w dalszej pracy.

5. Dziś zbiórka do puszek z przeznaczeniem na paczki – niespodzianki dla naszych dzieci, które będą dla nich wielką radością z okazji św. Mikołaja. Zwracam się z prośbą do wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć naszą akcję swoją ofiarą. Dla Caritas – składam podziękowanie za przeprowadzenie zbiórki.

6. Od przyszłej niedzieli nie stroimy ołtarzy kwiatami aż do Wielkanocy.

7. W najbliższą niedzielę przypada pierwsza niedziela Adwentu. Rozpoczniemy czas radosnego oczekiwania i przygotowania na spotkanie z Panem. Najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na kończy czasów, a także na świętowanie pierwszego przyjścia Pana na ziemię.

8. W przyszłą niedzielę proszę o złożenie ofiar ławkowych za II półrocze 2022 roku.

9. W minionym tygodniu na naszym cmentarzu został pochowany śp. Jan Dolny

10. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Matki Najświętszej.

11. Czy człowiek tego chce, czy nie chce, Pan Jezus jest królem wszechświata. Jako Jego uczniowie jesteśmy zaproszeni do głoszenia Bożego królestwa wszystkim ludziom. Najlepiej uczynimy to przez przykład życia zgodnego z przykazaniem miłości.