OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
ŚRODA POPIELCOWA - 22.02.2023 r.
Wezwanie do postu, które płynie z nawoływania proroka Joela, jest przynagleniem, by wrócić do Boga. Motywem postu jest niezmienne przekonanie o miłości i litości Boga, który oczekuje na otwarcie ludzkiego serca obciążonego grzechem. Post wyostrza skupienie modlitewne, modlitwa uwrażliwia na Boga i bliźniego, a jałmużna uwalnia od egoizmu. A słowo Boże ostrzega przed praktykowaniem takiej pobożności, która jest bardziej poszukiwaniem chwały ludzkiej niż chwały i zapłaty Bożej. Środa Popielcowa przypomina nam również, iż żadna ludzka ofiara nie może zmazać winy grzechu. Dopiero ofiara Syna Bożego jedna nas z Ojcem, który jest w niebie.
Zasłuchani w słowo Boże podejmujemy wraz z całą wspólnotą Kościoła drogę duchowego przygotowania do Wielkiej Nocy.
1. Dziś rozpoczynamy w Kościele okres Wielkiego Postu. To szczególny czas nawrócenia i pokuty, podejmowania postanowień, aby przybliżać się do Boga. Zewnętrznym znakiem wejścia w postawę uniżenia przed Panem jest posypanie głów popiołem. Ten starożytny gest wyraża naszą przemijalność oraz wejście na drogę pokuty i nawrócenia. Kapłan posypując nasze głowy, wypowiada słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”. Niech za tym zewnętrznym obrzędem idzie także nawrócenie naszego serca oraz chęć pracy nad sobą i własnymi słabościami.
2. Dziś także rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Podejmijmy odważną współpracę z Boża łaską, aby powstawać z własnych upadków i coraz bardziej wchodzić w komunię z Panem.
3. Pomocą w przeżywaniu czasu Wielkiego Postu będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w każdy piątek o godz. 1700. Mękę Chrystusa będziemy rozważać także podczas nabożeństwa gorzkich żali w niedziele po Mszy Świętej o godz. 930. Rozważając tajemnicę męki i śmierci Chrystusa, podejmujmy trudy i cierpienia dnia codziennego, łącząc je z krzyżem Zbawiciela.
4. Trwamy w 55. Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu. Módlmy się o dar wolności od nałogu dla wszystkich dotkniętych chorobą alkoholizmu. Zachęcamy także do podjęcia abstynencji w intencji wszystkich zmagających się z problemem alkoholowym.
5. Wielki Post jest czasem szczególnego działania Pana oraz wchodzenia na drogę pokuty i nawrócenia. Warto przypomnieć, że w tym czasie można zyskać łaskę odpustu zupełnego, czyli darowania kary czyśćcowej za grzechy odpuszczone w sakramencie pokuty. Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami za: odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, za udział w nabożeństwach drogi krzyżowej czy gorzkich żali, a także odprawienie trzydniowych rekolekcji. Do zwykłych warunków odpustu należą: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
6. Rekolekcje parafialne odbędą się w naszej parafii od V niedzieli Wielkiego Postu (od 26 marca do 29 marca). W zakrystii można odbierać kartki do spowiedzi św.
7. W niedzielę na pomoc dla Turcji i Syrii zebraliśmy 2.285 zł.
8. W najbliższą niedzielę zbiórka do puszek na pomoc dla Ukrainy.