czwartek 2 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1417027

19  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  13.08.2023 r.

• Rozwojowi wiary, który zakłada zacieśnianie więzi z Bogiem, towarzyszą przeszkody i trudności. Widzimy to wyraźnie w życiu proroków, którzy byli często odtrącani przez przywódców Izraela, ponieważ stanowili dla nich swoisty wyrzut sumienia. Zamiast iść za pomocnymi wskazaniami Jahwe, które wymagały pokory, woleli trwać w swoim uporze skazanym na porażkę. I dziś świadkowie Jezusa znoszą drwiny, są znieważani i odrzuceni przez otoczenie za to tylko, że przyznają się do wiary w Zbawiciela.

1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, w kalendarzu liturgicznym dziewiętnasta niedziela zwykła w ciągu roku. Zwracamy się w modlitwie do Boga, abyśmy miłując Go we wszystkim i ponad wszystko, otrzymali obiecane dziedzictwo, które przewyższa wszelkie pragnienia. Niech moc Pana płynąca z tajemnicy Eucharystii umacnia nas na drogach codziennych obowiązków.

2. We wtorek, 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele. Oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem w 1950 roku. Msze Święte w naszej świątyni tego dnia o godz. 800, 930 i 1100.

3. W polskiej tradycji wtorkowa uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Tego dnia błogosławione są bukiety kwiatów, ziół i warzyw. W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi.

4. We wtorek, przypada również kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego.

5. Za złożone ofiary na kolektę gospodarczą składam serdeczne Bóg zapłać. Chcę podziękować za ofiary składane na remont dachu i bardzo proszę o dalsze ofiary.

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz nieustannego trwania przy Chrystusie i nieustannej opieki Maryi Wniebowziętej.

7. W tym tygodniu patronują nam:
    * w poniedziałek, 14 sierpnia – św. Maksymiliana Marii Kolbego kapłana i męcz;
    * w czwartek, 17 sierpnia – Święty Jacek, (1200-1257), prezbiter, dominikanin, gorliwy misjonarz, wielki czciciel Matki Bożej.

8. Panie Jezu, życie człowieka to bezustanne powroty do Ciebie. Aby wrócić, trzeba spojrzeć wstecz, przemierzyć zakamarki duszy, ogarnąć w całości swoje sprawy.
    Wracam do Ciebie pełen poczucia winy. Wracam z dalekich stron, bo tu mój dom. Ty wiesz, Panie, jak daleko się można od Ciebie oddalić, aż po horyzont zła.
    Za wszystko, co było złe, chcę powiedzieć: Przepraszam Cię, Panie Jezu!