czwartek 2 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1416988

22  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  03.09.2023 r.

1. W przyszłą niedzielę, 10 września, w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja całej rodziny Ulmów. W czterotysięcznej Markowej ukrywało się ok. 50 Żydów. W grudniu 1942 r. przeprowadzono wielkie przeszukiwanie i połowę znaleziono. Znanych jest 21 Żydów, którzy dzięki pomocy markowian przeżyli wojnę. Po rozstrzelaniu rodziny Ulmów, przeprowadzonym tak, by zastraszyć pozostałych mieszkańców wsi, nikt nie wypędził ukrywanych przez siebie Żydów.
Setki imion Polaków, którzy oddali swe życie ratując Żydów podczas II wojny światowej zostało wypisanych na tablicy w Kaplicy znajdującej się w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
„Zbawienie przyszło przez Krzyż, ogromna to tajemnica”. Wyraża się w niej i to, co odnosi się do cierpienia, a przede wszystkim – do miłości. Jezus nie tylko uczył, że „nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół”, ale sam jako pierwszy poszedł drogą Krzyża jako drogą miłości i wierności woli Boga Ojca.
Ulmowie, idąc za Mistrzem, przeszli podobną drogę miłości i ofiary, ale dzięki temu Bóg ukazuje ich dzisiaj jako wiernych świadków i orędowników przed Jego tronem. Słowa pieśni: „Kto Krzyż odgadnie, ten nie upadnie w boleści sercu zadanej”, są prawdziwe do bólu. Jezus zapewnia: „Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”. Ulmowie znali znaczenie Krzyża i wytrwali do końca, dlatego oczekujemy na ich beatyfikację jako wyniesienie do chwały ołtarzy całej Rodziny.

2. W poniedziałek, 4 września, początek nowego roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszamy dzieci i młodzież, rodziców, wychowawców i nauczycieli na Mszę Świętą o godz. 800. Będziemy prosili o Boże błogosławieństwo na trud pracy i nauki w nowym roku szkolnym. Można będzie skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed Mszą Świętą. Po Mszy św. poświęcenie tornistrów dla rozpoczynających pierwszą klasę.
Serdecznie zapraszam.

3. Za tydzień kolekta gospodarcza. W minionym miesiącu zebraliśmy 3.000 zł. Za złożone ofiary na kolektę gospodarczą i na konto parafialne składam serdeczne Bóg zapłać. Pod koniec września rozpoczniemy II etap prac związanych z dachem na plebanii.
Chcę podziękować za składane ofiary na dach plebanii, oczywiście mile widziane dalsze ofiary.

4. Dziś gminne dożynki w Kazanicach, które rozpoczną się od godz. 1400 – Mszą świętą.

5. W piątek obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. po Mszy św. o godz. 1800 – będzie błogosławieństwo ziarna siewnego i nasion.

6. Wszystkim świętującym w tym tygodniu dzień urodzin, imienin oraz różnego rodzaju rocznice i jubileusze składamy najlepsze życzenia. Niech Bóg otacza was swoją opieką na drogach codzienności, obdarza radością i pokojem oraz umacnia w trudach i przeciwnościach.

7. Już czas, abyśmy jako chrześcijanie zwrócili się ku prawdziwej i autentycznej pobożności Chrystusowego Krzyża, którą jest miłość drugiego człowieka – miłość ubogich, miłość odrzuconych i cierpiących.