czwartek 2 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1417084

23  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  10.09.2023 r.

Wszelkie wysiłki człowieka, które zmierzają do zdobycia mądrości, są niewystarczające. Stąd płynie potrzeba uległości Duchowi Świętemu i pokora umysłu, która otwiera człowieka na mądrość prowadzącą do zbawienia. Prawdziwa mądrość to wybór Jezusa, którego naśladowanie wymaga powagi, rozumienia i zdolności do długofalowego planowania. Potrzeba chęci podjęcia wysiłku, zdecydowania, aby wytrwać do końca. Niejednokrotnie będziemy musieli dokonać generalnych porządków w naszej życiowej hierarchii wartości, zrezygnować z wszelkich półśrodków, kompromisów czy ustępstw na rzecz jedynie wygodnego i przyjemnego życia.
Słowa „Bóg - Honor – Ojczyzna” dla wielu pokoleń naszych rodaków łączyły i łączą w sobie to, co najważniejsze w życiu. Wiara w Boga Jedynego, godność, którą nam nadał w akcie stworzenia, i miłość do Ojczyzny, która jest miejscem naszego ziemskiego bytowania, są fundamentem naszej codzienności. Trzeba jednak prosić, aby Bóg swoją łaską pomógł nam nieść te wartości chrześcijańskie w przyszłe pokolenia tak, by nasz naród nie zagubił się w świecie i nie stracił swojej tożsamości.

1. Dziś dwudziesta trzecia niedziela w ciągu roku kościelnego. Sprawując tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, uwielbiliśmy Boga i zaczerpnęliśmy ze źródła Bożej łaski. Niech te dary umacniają nas na drogach codziennego życia i dawania świadectwa naszej bliskości z Bogiem.

2. W czwartek, 14 września, będziemy obchodzili Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Zostało ono ustanowione na pamiątkę poświęcenia wybudowanej w IV wieku w Jerozolimie bazyliki Krzyża Świętego i odnalezienia relikwii Krzyża Chrystusa. To święto przypomina nam, że „Zbawienie przyszło przez Krzyż”. Dlatego dla nas chrześcijan, Krzyż pozostaje szczególnym znakiem.

3. W piątek, 15 września, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Bolesną. Tym liturgicznym obchodem Kościół upamiętnia cierpienie Maryi i Jej udział w męce Zbawiciela.

4. W przyszłą niedzielę, 17 września, przypada kolejna rocznica zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Tego dnia w sposób szczególny będziemy się modlić za wszystkich, którzy tracą swoje życie w obronie naszej Ojczyzny.

5. Za złożone ofiary na kolektę gospodarczą i za ofiary składane na remont dachu składam serdeczne Bóg zapłać.

6. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Matki Bożej.

7. Przed laty Norwid napisał „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. To zaangażowanie każdego z nas w budowanie pomyślności naszych dni. To troska o sprawy wielkie i codzienne. Niech Boże błogosławieństwo dopomaga nam dobrze wypełnić nasze przeróżne powołania jako dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli.

8. Powrót do szkoły, do pracy dla niektórych jest trudny. Jako uczniowie Pana Jezusa wiemy, że Bóg pragnie naszego rozwoju fizycznego, intelektualnego, psychicznego i duchowego. Pan Jezus obiecał, że nasze dobre wysiłki będzie wspierał swoją łaską.