czwartek 2 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1416729

1  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU  -  18.02.2024 r.

Postać Noego została opisana w wydarzeniach prehistorii biblijnej. Okres ten nie odnosi się do Izraela, lecz do historii ludzkości w ogóle. Niebezpieczeństwo potopu zostało zażegnane dzięki próbie posłuszeństwa i ufności Noego. Owa postawa spotkała się z przychylnością Boga, który zawiązał z ludzkością pierwsze przymierze, nazywane noachickim. Zaś w Ewangelii Jezus woła: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże”. Słowa nawrócenia miały stanowić przygotowanie ludzi na wieczyste przymierze. Jest nim dobrowolna ofiara Jezusa na krzyżu. Tym samym Bóg zawiązał czwarte i ostatnie przymierze miłości z ludźmi. Także i my jesteśmy zaproszeni, by z nawróconym sercem oczekiwać nadejścia królestwa Bożego.
W momencie chrztu świętego Bóg zawarł z każdym z nas wieczne przymierze. W ten sposób jest On obecny w naszej codzienności. Pamiętajmy, że Bóg jest zawsze przy nas i towarzyszy nam w wielkopostnym czasie przemiany ludzkich serc.

1. Rokrocznie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus, który zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy, uczy nas sztuki zwyciężania w pokusie. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary nas umacnia w naszych zmaganiach ze złem…

2. Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia rozpoczętego czasu Wielkiego Postu – różne umartwienia bądź dobre postanowienia mogą w tym pomóc. Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty dziś dobiegają końca, ale warto i trzeba rozwijać w sobie ducha umartwienia, do czego bardzo zachęcamy.

3. W piątek zapraszamy na Drogę Krzyżową na godz. 1700 a w niedzielę po Mszy świętej o godz. 930 Gorzkie Żale.

4. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Niedzieli Trójcy Świętej). Przypominamy o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym. Każdego dnia przed Mszą jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

5. Rekolekcje parafialne i szkolne rozpoczynamy od przyszłej niedzieli.

6. W czwartek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Przyjdźmy w tym dniu, jeśli mamy możliwość, na Mszę Świętą, a przede wszystkim pamiętajmy w modlitwie o Następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.

7. Przyszła niedziela – druga wielkopostna, to NIEDZIELA AD GENTES – dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Po Mszach Świętych będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła. O przeprowadzenie zbiórki proszę Caritas.

8. W środę popielcową na ogrzewanie kościoła zebraliśmy 2.230 zł.

9. Proszę o przedłużenie prenumeraty tygodnika Niedziela na I kwartał – 130 zł.

10. Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów:
21–22.02.2024 – Nowe Miasto Lubawskie
22–23.02.2024 – Lubawa
23.02.2024 – Rybno
Przywołanie historii Ulmów uświadamia, jak wielkim źródłem siły dla człowieka staje się rodzina. Miłość, która rodzi się w rodzinnym domu. Życie, które pojawia się dzięki niej na świecie. I wszystko to, co towarzyszy życiu, gdy rozwija się, uczy się żyć, kochać i wierzyć.

11. Pamiętamy w modlitwach o solenizantach i jubilatach oraz o naszych Parafianach, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności.