czwartek 2 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1416812

2  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU  -  25.02.2024 r.

Motyw gór jest często przywoływany w Piśmie Świętym jako miejsce zawiązywania relacji między Bogiem a ludźmi. Wydarzenia na górskich szczytach są również znakiem wypełnienia Starego Testamentu i nadejścia Nowego. Niespełniona ofiara na górze Moria zapowiada dopełnioną ofiarę Jezusa na górze Kalwarii. Jak niegdyś Abraham miał wydać swego syna na ofiarę, tak Bóg Ojciec ofiarował swego Syna za zbawienie świata. Izaak, który był synem Abrahama, miał zostać zgładzony jako ofiara na ołtarzu. Nowym Izaakiem jest Jezus, który został zgładzony na ołtarzu Golgoty. Drewno niesione na barkach Izaaka zapowiada drogę krzyżową Jezusa. Pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami znajduje się góra Przemienienia, która obok Morii zapowiada mękę Jezusa.
Ad Gentes oznacza „do ludzi”. Każdy z nas powinien nieść Chrystusa drugiemu człowiekowi. W ten sposób włączamy się w wielkie dzieło misyjne Kościoła. Zróbmy wszystko, aby pozbyć się lęku i z odwagą głosić Ewangelię miłości. Pamiętajmy, że Bóg jest po naszej stronie.

1. Każdego roku w drugą niedzielę okresu przygotowania paschalnego rozważamy ewangelijną perykopę o Przemienieniu Chrystusa na wysokiej górze. Tak jak wybranym uczniom, tak i nam Pan Jezus pragnie ukazać blask swojego Bóstwa i niejako powiedzieć, kim jest, by umacniać nas w wierze i na drogach życiowego powołania. Nie bójmy się Jemu zaufać, pozwólmy Mu działać w nas i przez nas…

2. Gorzkie żale po Mszy świętej o godz. 930, Droga Krzyżowa w piątek o godz. 1700.

3. Dzisiejsza niedziela nazywana jest NIEDZIELĄ AD GENTES i jest poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. Przy wyjściu ze świątyni będzie można wesprzeć dzieło misyjne Kościoła – do specjalnych puszek można wrzucać ofiary na ten cel. Za przeprowadzenie zbiórki składam serdeczne Bóg zapłać dla Caritasu.

4. W tym tygodniu przypadają czwartek przed pierwszym piątkiem, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 1530, będziemy modlić się w intencji powołanych do służby Bożej oraz o nowe i święte powołania. W piątek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 1630 i okazja do spowiedzi świętej. Na zakończenie adoracji – nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W sobotę od godz. 800 – odwiedziny chorych. Proszę o zgłaszanie chorych i o pomoc w zorganizowaniu pojazdu.

5. W Wielkim Poście wzbudźmy w sobie szczere pragnienie oczyszczenia serca w zdroju miłosierdzia, Bożego które jest otwarte dla wszystkich i którego doświadczamy szczególnie w spowiedzi świętej. Okazja do spowiedzi przed Mszą Świętą.

6. Dziś rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne:
Poniedziałek (26.02.2024) i wtorek (27.02.2024)
godz. 800 – Msza święta z nauką rekolekcyjną dla klas IV, V, VI, VII i VIII
godz. 1000 – Msza święta z nauką rekolekcyjną dla kas 0, I, II i III
godz. 1130 i 1700 – Msza święta z nauką rekolekcyjną dla dorosłych
Środa (28.02.2024)
godz. 920 – Nabożeństwo pokutne i będziemy słuchali spowiedzi świętej dla szkoły
godz. 1000 – Msza święta na zakończenie rekolekcji szkolnych
godz. 1130 i 1700 – Msza święta na zakończenie rekolekcji parafialnych
(W środę kolekta będzie przeznaczona dla Ojca Pawła – rekolekcjonisty)
Niech wielkopostne rekolekcje, które rozpoczynamy pomogą nam w podejmowaniu wysiłku przemiany życia i w dobrym przygotowaniu do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

7. Wszystkich obchodzących osobiste święta i uroczystości zapewniamy o modlitwie i życzliwości.