czwartek 2 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1416842

3  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU  -  03.03.2024 r.

Dekalog i świątynia były dla Izraelitów nie tylko świętością, ale i dziedzictwem. Urywek z Księgi Wyjścia traktuje o nadaniu prawa Narodowi Wybranemu przez samego Boga. Dekalog oznacza „dziesięć słów”, czyli dziesięć zasad, na których opiera się relacja ścisłego przymierza Boga z Izraelem. Trzy pierwsze odnoszą się bezpośrednio do Boga, siedem kolejnych tyczy się relacji pomiędzy ludźmi. Drugim znakiem Bożego dziedzictwa była świątynia na Wzgórzu Jerozolimskim. Jednak jak niegdyś Hebrajczycy pod Synajem, tak ich potomkowie sprzeniewierzyli się świętości i dziedzictwu przymierza. Jezus wyrzuca z dziedzińca świątynnego tych, którzy uczynili z niej targowisko i zaprowadza należny porządek świętemu miejscu. To obraz naszego wnętrza.
Trwamy w szczególnym czasie Wielkiego Postu. Starajmy się w tych dniach nawrócenia i przemiany naszego życia odnowić naszą relację z Bogiem. Zrobimy to przez życie przykazaniami Bożymi, o których słyszeliśmy w dzisiejszym czytaniu mszalnym.

1. W dzisiejszej liturgii słowa zostały nam przypomniane Boże przykazania – dziesięć słów Boga, na których warto i trzeba budować gmach swojego życia. W Wielkim Poście próbujemy uczynić je rzeczywiście tym fundamentem, zatem niech wszystkie podejmowane działania i wysiłki temu służą. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych.
Gorzkie żale od przyszłej niedzieli po Mszy św. o godz. 1100, a Droga Krzyżowa w piątek o godz. 1700.
Przypominamy, że za udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, bądź za odmówienie w piątki tego okresu modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu… można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2. Najlepszym owocem czasu nawrócenia i przemiany będzie oczyszczenie serca w sakramencie pokuty i pojednania. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę!

3. W naszej świątyni wystawiony jest „kosz dobroci” – przy ołtarzu św. Mikołaja, gdzie można składać produkty żywnościowe i środki czystości, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym. Dziękujemy za każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia.

4. W piątek, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko wtedy, o naszych niewiastach: babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość jakimś dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nich.

5. Za tydzień kolekta gospodarcza. W minionym miesiącu zebraliśmy 2.750 zł. Za złożone ofiary na kolektę i na konto parafialne składam serdeczne Bóg zapłać.

6. Otaczamy solenizantów i jubilatów modlitwą, przekazując im najserdeczniejsze życzenia.

7. W tym tygodniu patronuje nam:

• w poniedziałek, 4 marca – św. Kazimierz królewicz, gorliwy czciciel Eucharystii i Matki Bożej, który bronił najuboższych i najbardziej potrzebujących, stając się ich orędownikiem wobec swojego ojca, polskiego króla, Kazimierza Jagiellończyka.