wtorek 7 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1419333

5  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU  -  17.03.2024 r.

Jezus podniośle przybył do Jerozolimy na święto Paschy. Zgodnie z chronologią Świętego Jana dzisiejszy fragment jest bezpośrednią kontynuacją tego zdarzenia i wyznacza drugą część Ewangelii Janowej, czyli Księgę Krzyża. Świadomość nadejścia ostatecznej godziny, czyli rychłego wypełnienia swej misji, skłania Jezusa do coraz śmielszych słów o swym odejściu. Jak ziarno, które wrzucone w ziemię obumiera, by mogło wydać plon, tak śmierć jednego Człowieka może przywrócić życie wszystkim ludziom. Autor Listu do Hebrajczyków zaznacza, że dzięki wywyższeniu Jezusa zbawienie stało się udziałem każdego człowieka. Zebranym wokół Grekom i tłumowi Jezus ogłasza proroctwo: „«A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie»”.
Przypowieść, którą usłyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, zachęca nas do tego, abyśmy przez najbliższe dni byli przepełnieni gorącym pragnieniem bezinteresownego kochania drugiego człowieka. Służmy naszym najbliższym przez ofiarną miłość, która rodzi nowe życie oraz uczy nas wrażliwości.

1. W piątą niedzielę czasu paschalnego przygotowania zmienia się charakter tego okresu na bardziej pasyjny, co ukaże nam liturgia najbliższych dni, a ponadto podtrzymywany w naszej ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży (i obrazów).

2. Do świąt paschalnych pozostało coraz mniej czasu, już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy: spowiedź święta przedświąteczna daje nam możliwość doświadczenia uzdrawiającej i przebaczającej mocy Pana. W środę, 20 marca, od godz. 1700 kapłani będą słuchać spowiedzi świętej,  znajdźmy czas, aby skorzystać z tego czasu łaski.

3. Gorzkie żale w niedzielę po Mszy św. o godz. 1100.
Droga Krzyżowa w piątek o godz. 1700. Serdecznie zapraszamy.

4. We wtorek będziemy przeżywali uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła powszechnego. Na Mszę wieczorną zapraszamy mężczyzn, ojców, mężów i synów, a także solenizantów tego dnia, gdyż pragniemy się modlić w ich intencji, by ich Patron, Święty Józef, wypraszał im moc błogosławieństwa Bożego.

5. W czwartek po Mszy św. o godz. 1630 – zapraszam na spotkanie Akcję Katolicką i Caritas.

6. Przyszła niedziela to już Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień. Błogosławieństwo palm na początku każdej Mszy Świętej. Przygotujmy zatem palmy mówiące o naszej wierze i przynależności do Chrystusa.

7. Za tydzień będzie zbiórka do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego. O przeprowadzenie zbiórki proszę Caritas.

8. W minionym tygodniu pożegnaliśmy:
śp. Weronikę Kułakowską
śp. Władysławę Tabaka.

9. Wszystkim jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o modlitewnej pamięci.