niedziela 19 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1424371

6  NIEDZIELA  WIELKANOCNA  -  05.05.2024 r.

Starotestamentalne przepisy Prawa niosły ze sobą wiele skutków. Rozdźwięk pojawiał się, gdy Prawo zamiast zbliżać pobożnych Żydów do Boga Jahwe i swych bliźnich, zaprowadzało niezdrowy rytualizm i dystans w relacjach między ludźmi. W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus, wskazując na istotę Prawa, daje uczniom nowe przykazanie – przykazanie miłości. Jedynie ten, kto kocha Boga i drugiego człowieka nie literą, a sercem, wypełnia istotę przykazania. Mówiąc o miłości, Jezus nie mówił o silnym uczuciu, lecz wskazywał na siebie. Zaświadcza o tym świadek tamtego zdarzenia, Święty Jan, który w jednym z listów oznajmia: „Bóg jest miłością”. Przykład miłości aż po belki krzyża ukazał sam Jezus. W Dziejach Apostolskich owa miłość pociągnęła pogan do wiary w Chrystusa. Odpowiedzmy miłością na miłość Jezusa.
„Miłujmy się wzajemnie” – zróbmy wszystko, aby słowa z usłyszanego przez nas dzisiaj fragmentu Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła wyznaczały nasze działania przez wszystkie nadchodzące dni. Pamiętajmy, że Bóg nas ukochał i zarażajmy miłością innych.

1. Pan Jezus wybiera i powołuje każdą i każdego z nas do bycia Jego uczniem, a jednocześnie świadkiem Jego nieskończonej miłości. Przez wzajemną miłość, którą będziemy sobie okazywać, najlepiej i najpełniej wypełnimy to zadanie, to przykazanie. Razem z Maryją chcemy prosić Pana o siły do realizacji tej misji, dlatego zapraszamy do udziału w nabożeństwach majowych, które odprawiamy każdego dnia po Mszy św. wieczornej.

2. W tym szóstym tygodniu Wielkanocy zanosimy swoje błaganie do Boga o dobre urodzaje i kraje głodujące. Ta intencja towarzyszyć nam będzie podczas nabożeństw majowych: razem z Maryją będziemy prosić Dobrego Boga, by błogosławił ludzkim wysiłkom, aby one przyniosły obfity plon i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

3. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w środę, 8 maja, w przypadającą tego dnia uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

4. Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest Stowarzyszeniem Kościoła Katolickiego, które pomaga wspólnotom kościoła misyjnego, ofiarom wojen, prześladowań i kataklizmów. Dlatego odbędzie się 10 maja w piątek do godz. 1600 – zbiórka sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

5. Rodziców dzieci klasy II szkoły podstawowej proszę o pomoc w sprzątaniu kościoła i terenu kościelnego w sobotę 11 maja na godz. 1000.

6. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

7. Za tydzień kolekta gospodarcza. W minionym miesiącu zebraliśmy 3.150 zł. Za złożone ofiary na kolektę gospodarczą i na konto parafialne składam serdeczne Bóg zapłać.

8. Zapowiedzi przedślubne:
Jacek Buczkowski – stanu wolnego – zamieszkały w Targowisku Dolnym
i Angelika Michalska – stanu wolnego – zamieszkała w Ludwichowie
(zapowiedź 2.)

9. Składamy najserdeczniejsze życzenia Solenizantom i Jubilatom tygodnia.

10. W tym tygodniu patronują nam:

• w poniedziałek, 6 maja – św. św. Apostołowie Filip i Jakub: Filip to ten, który do Jezusa przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) i prosił Mistrza, by pokazał mu Ojca. Jakub zwany Młodszym to aktywny uczestnik tak zwanego Soboru Jerozolimskiego i przewodniczący gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie, któremu przypisuje się autorstwo jednego z nowotestamentalnych listów;
  • w środę, 8 maja – św. Stanisław, biskup i męczennik, główny patron naszej ojczyzny, który stanął w obronie królewskich poddanych i nie wahał się upomnieć króla Bolesława Śmiałego.