niedziela 8 wrzesień 2024

Od czerwca 2009 r. 1472918

11  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  16.06.2024 r.

Dla autorów biblijnych alegoria wzrostu rośliny jest motywem, który ukazywał i przybliżał rozwój królestwa Bożego na ziemi. U proroka Ezechiela nowym pędem na wierzchołku cedru jest przyszły władca z pokolenia Judy, który ugruntuje swe królestwo pośród ludów. W relacji Ewangelisty Marka Jezus przybliża słuchaczom prawdę o królestwie Bożym przez przykład nasionka wrzuconego w ziemię oraz ziarnka gorczycy. Gorczyca rosła wokół Jeziora Galilejskiego. Uważa się, że roślina ta mogła osiągnąć nawet do 3-5 metrów wysokości. Nieuchwytny dla ludzkiego oka proces wzrostu rośliny jest działaniem opatrzności Bożej. Królestwo Boże głoszone przez Jezusa rozwija się więc nie tyle dzięki dostrzegalnym działaniom ludzkim, lecz dzięki ukrytym siłom Ducha, który daje wszelki wzrost. Pozwólmy, by słowo Boże nieustannie rozwijało naszą wiarę. Pomimo napotykanych trudności starajmy się zachować w naszych sercach Boże ziarno, które pozwoli nam na budowanie królestwa Bożego.

1. W prostych słowach, za pomocą przypowieści Pan Jezus przybliża rzeczywistość Bożego królestwa, do którego wszyscy jesteśmy zaproszeni. Kończący się rok szkolny i katechetyczny 2023/2024 niech nas pobudzi do refleksji: na ile z tego zaproszenia skorzystaliśmy i zbliżyliśmy się do Pana.

2. Zapraszamy na czerwcowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy świętej wieczornej.

3. W środę i czwartek można skorzystać ze spowiedzi świętej od godz. 1730, szczególnie zapraszamy dzieci i młodzież przed zakończeniem roku szkolnego.

4. W piątek, 21 czerwca, zakończy się kolejny rok szkolny i katechetyczny. Na dziękczynną Mszę Świętą zapraszamy w piątek o godz. 800.

5. Na dzień 20 czerwca ONZ wyznaczyła Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. W Kościele ten dzień obchodzimy w ostatnią niedzielę września, ale chciejmy serdeczną modlitwą otoczyć tych, którzy z powodu wojny czy prześladowań musieli opuścić swój rodzinny dom i swoich bliskich. Jednocześnie dziękujemy za wsparcie, jakie okazujecie, Drodzy Parafianie, wojennym uchodźcom z Ukrainy.

6. W środę, 12 czerwca, zmarł mój tata + Jan Guzowski.
Wczoraj odbył się pogrzeb w Skarlinie.
Chcę podziękować za składane kondolencje, za modlitwy i za udział w pogrzebie delegacjom i ministrantom – składam serdeczne Bóg zapłać.
Proszę o modlitwy za moich zmarłych rodziców + Mariannę i Jana Guzowskich

7. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje osobiste święta, nade wszystko imieniny i urodziny, składamy najlepsze życzenia.
Zmarłych polecajmy Bożemu miłosierdziu…

8. W tym tygodniu patronują nam:

• w poniedziałek, 17 czerwca – św. Brat Albert Chmielowski, którego postawa służby najuboższym i spychanym na margines życia przypomina o wielkości i godności każdego człowieka;
  • w piątek, 21 czerwca – św. Alojzy Gonzaga, młodziutki jezuita, odznaczający się gorliwością w spełnianiu zakonnych praktyk i pielęgnowaniu chorych.