piątek 18 październik 2024

Od czerwca 2009 r. 1488852

12  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  23.06.2024 r.

Galilejscy rybacy, jak i morscy żeglarze, byli zgodni w przeświadczeniu, że z jednej strony woda sprzyja człowiekowi, z drugiej zaś potrafi być niebezpiecznym żywiołem. W Piśmie Świętym wzburzone morze to nie tylko siła natury, lecz nadto wyobrażenie niepewności oraz chaosu. Ewangelia poświadcza, że burza, która rozpętała się z nastaniem wieczoru nad Jeziorem Galilejskim, realnie zagroziła bezpieczeństwu Apostołów. Nie szukają ratunku w łodziach, lecz w swym Mistrzu, Jezusie. W całym Psalmie 107 niczym refren powracają słowa: „Wołali w nieszczęściu do Pana, a On ich wyzwolił od trwogi”. Jezus ucisza morze. Żydzi wierzyli, że naturą rządzi Bóg. Jezus objawia się tym samym jako Pan natury, ma moc równą Bogu. Wsłuchani w liturgię słowa, oddajmy Jezusowi trudności, które miotają naszym życiem.
„Kim On właściwie jest?” – takie pytanie pojawiło się w umysłach uczniów, bohaterów dzisiejszej Ewangelii. Nie bójmy się tego pytania. Zastanawiajmy się przez kolejne dni wakacji, kim dla nas jest Jezus.

1. „Kim dla mnie jest Jezus Chrystus?” – to pytanie winno nam towarzyszyć zawsze i wszędzie. A razem z nim właściwa odpowiedź, że jest On naszym Panem, Mistrzem i Mesjaszem. Rozpoczynający się czas wakacji i urlopów staje się wspaniałą okazją, aby o tym zaświadczyć. Prośmy, by nie zabrakło nam w tym wiary i odwagi.

2. Chociaż dzisiaj przeżywamy pierwszą wakacyjną niedzielę, to z racji przypadającego dzisiaj Dnia Ojca zapraszamy do modlitwy o potrzebne łaski.

3. Jutro przypada uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. To poza Jezusem i Jego Matką, Maryją, jedyny święty, którego czcimy ziemskie narodziny. Przez jego wstawiennictwo pragniemy modlić się o łaskę bycia wiarygodnym świadkiem Jezusa Chrystusa.

4. W czwartek przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy – głównej patronki diecezji toruńskiej.

5. W sobotę, 29 czerwca, świętować będziemy uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To dwa filary, na których opiera się cała nasza kościelna wspólnota. Zapraszamy na wspólną modlitwę w intencji całego Kościoła, jego widzialnej głowy, a także nas samych, byśmy stawali się apostołami Chrystusa w miejscu naszej pracy, nauki i odpoczynku.

6. Nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji Kościoła, Ojczyzny, Narodu i naszych rodzin w kaplicy św. Franciszka w Lubawie w sobotę, 29 czerwca, od godz. 1800 do 30 czerwca do godz. 700.

7. Różaniec w intencji naszej ojczyzny, narodu, kościoła i naszych rodzin będzie w Sanktuarium MB w Lipach – 1 lipca o godz. 2315.

8. Za tydzień proszę o złożenie ofiar ławkowych za I półrocze 2024 roku.

9. Życzliwością i modlitwą pragniemy otoczyć naszych ojców w dniu ich święta, a także wszystkich obchodzących w rozpoczynającym się tygodniu swoje osobiste uroczystości.

10. Pamiętamy o naszych zmarłych, zwłaszcza o zmarłych ojcach, polecając ich nieskończonemu miłosierdziu Boga…

11. W tym tygodniu patronują nam:

• w poniedziałek, 24 czerwca – św. Jan Chrzciciel, poprzednik Pański i ostatni prorok Starego Testamentu, który wskazał Narodowi Wybranemu Baranka Bożego;
  • w piątek, 28 czerwca – św. Ireneusz z Lyonu, biskup i męczennik, który odegrał ważną i wybitną rolę w dziejach Kościoła: dzięki jego dziełu „Adversus hæreses” możemy poznać wszystkie błędy, jakie nękały pierwotne chrześcijaństwo, jak i wykład autentycznej wiary;
  • w sobotę, 29 czerwca – św. św. Apostołowie Piotr i Paweł, którzy dla podkreślenia wyjątkowych zasług dla Kościoła są nazywani „Książętami Apostołów”.