piątek 18 październik 2024

Od czerwca 2009 r. 1488849

14  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  07.07.2024 r.

Prorocy stanowili ważne ogniwo w zbawczej historii Narodu Wybranego. Izraelici określali ich słowem  nābî’ (czyt. nawi), co tłumaczy się jako „widzący”. Prorok powołany przez Boga Jahwe nie tyle przepowiadał daleką przyszłość, co raczej przekazywał swymi ustami słowa Boże kierowane do ludu w konkretnym czasie i miejscu. Misja prorocka była trudnym i uciążliwym zadaniem, które stało się udziałem Ezechiela. Izrael w VI wieku przed Chrystusem przeżywał kryzys odstępstwa od wiary i lęk spowodowany nadejściem potęgi Babilonu. Prorok Ezechiel stał się sumieniem Izraela, aby ganić grzechy ludu i nawoływać ku nawróceniu. Mieszkańcy Nazaretu zlekceważyli zaś czas nadejścia największego z proroków – Jezusa, Syna Bożego. Ignorancja zamyka serce na Boga. Wsłuchani w słowo Boże, odkrywajmy obecność Pana pośród nas.

1. „Do Ciebie, Boże, wznoszę moje oczy” – refren psalmu responsoryjnego pięknie opisuje każde nasze spotkanie z Panem. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby w czasie wolnym od pracy i nauki nie zaniedbywać relacji z Bogiem; pamiętajmy o powiedzeniu, że nie ma wakacji od Pana Boga.

2. Wakacyjne miesiące to także czas wytężonej pracy na polach. Wypraszajmy u Boga dar sprzyjającej pogody na czas żniw oraz obfite plony.

3. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. W przypadające w czwartek święto Świętego Benedykta zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszego kontynentu.

4. Za tydzień kolekta gospodarcza. W minionym miesiącu zebraliśmy 3.000 zł. Za złożone ofiary na kolektę gospodarczą i na konto parafialne składam serdeczne Bóg zapłać.

5. Niech czas wakacyjnego wypoczynku będzie dla wszystkich czasem bezpiecznym, pogodnym i radosnym. Nie zapominajmy w tym czasie o codziennej modlitwie i niedzielnej Eucharystii. Pozdrawiamy wszystkich, którzy wypoczywają w naszej parafii. Naszą życzliwość kierujemy również wobec wszystkich, którzy w tym tygodniu świętować będą swoje imieniny czy urodziny. A zmarłych Parafian polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.

6. W tym tygodniu patronują nam:

• w niedzielę, 7 lipca – bł. Rodzina Ulmów: Wiktoria i Józef oraz siódemka ich dzieci, Miłosierni Samarytanie z Markowej, którzy zginęli, ponieważ chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia;
  • w poniedziałek, 8 lipca – ś Jan z Dukli, najpierw pustelnik, a potem franciszkański kapłan, który zasłynął jako wybitny spowiednik i kaznodzieja;
  • w czwartek, 11 lipca – ś Benedykt z Nursji, opat i patron Europy, autor słynnej „Reguły”, uważany za duchowego ojca wszystkich mnichów Kościoła zachodniego;
  • w piątek, 12 lipca – ś Bruno Bonifacy z Kwerfurtu, biskup i męczennik, autor żywota św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników, przyjaciel Polski, energicznie występujący w jej obronie wobec cesarza Henryka II.