OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NARODZENIE PAŃSKIE - 25.12.2024 r.
1. „Boże Narodzenie jest świętem Miłości Wcielonej, miłości narodzonej dla nas w Jezusie Chrystusie. Jezus Chrystus jest światłem ludzi, które świeci w ciemności, nadając sens ludzkiemu życiu i całej historii.”
Papież Franciszek.
Życzę, by Nowonarodzony Chrystus przyniósł Wam światło i nadzieję, abyście mogli odnaleźć pokój i radość w Bożym Narodzeniu.
Niech Bóg obdarzy Was Błogosławieństwem, miłością i wszelkim dobrem. Niech obudzi w Was to, co jeszcze uśpione, a Jego światło prowadzi Was przez życie do wieczności.
Szczęść Boże!
2. Dzisiejszą uroczystością rozpoczynamy okres Narodzenia Pańskiego, który potrwa do 12 stycznia 2025 – do święta Chrztu Pańskiego.
3. Nadzieja stała się głównym przesłaniem Jubileuszu Roku 2025. Jubileusz rozpoczyna się 24 grudnia. Papież Franciszek otworzył Drzwi Święte Bazyliki Watykańskiej. Jubileusz zakończy się 6 stycznia 2026 roku.
„Duch Pański spoczywa na mnie: ponieważ mnie namaścił i posłał mnie, abym ubogim niósł dobra nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie: abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana”.
Rok Święty jest wyjątkową okazją do pogłębienia wiary oraz zaangażowania się na nowo w życie diecezji oraz własnej wspólnoty parafialnej.
Szczególną łaską Roku Jubileuszowego jest możliwość uzyskania odpustu każdego dnia za siebie i zmarłych. Grzech, którego wina zostaje odpuszczona w sakramencie Pokuty i Pojednania pozostawia konsekwencje i skutki, które należy naprawić. Odpusty wiążą się z doświadczeniem Bożego Miłosierdzia oraz z podjęciem pokuty za popełnione grzechy. Odpusty pomagają wiernym w zadośćuczynieniu za nie, stąd są one sposobem, w jaki Kościół obdarowuje skarbami łaski, które są owocem zbawienia dokonanego przez Jezusa Chrystusa.
Warunkiem uzyskania odpustu jest:
– Sakrament Pokuty i Pojednania,
– Nawiedzenie Kościoła Jubileuszowego,
– Komunia Święta,
– Modlitwa zgodnie z intencjami Papieża,
– Brak przywiązania do grzechu.
4. Jutro II dzień świąt Bożego Narodzenia. Msze święte w porządku niedzielnym. W tym dniu obchodzimy święto – św. Szczepana, pierwszego męczennika.
5. W piątek przypada święto – św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Tego dnia nie obowiązuje post piątkowy.
6. W sobotę przypada święto – świętych Młodzianków.
7. W przyszłą niedzielę, 29 grudnia, obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Zapraszamy wszystkich serdecznie do świątyni na modlitwę w intencji naszych rodzin, aby były one środowiskiem wzrastania w wierze, nadziei oraz miłości do Boga i ludzi. Tego dnia będzie zbiórka do puszek na Fundusz Ochrony Życia.
8. Pani Dyrektor, Nauczycielom i Uczniom Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sampławie dziękuję za otrzymane życzenia świąteczne i odwzajemniam z serca również życzenia wraz z pamięcią w modlitwie.
9. Chcę podziękować za choinkę do kościoła i za wykonane przez dzieci i rodziców szopki świąteczne. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy trudzili się nad świątecznym wystrojem naszej świątyni i uroczystą oprawą liturgiczną i muzyczną świąt - Bóg zapłać.
10. Proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygować. W polskiej tradycji głównie ma temu służyć tzw. kolęda, która jest zwyczajową nazwą duszpasterskiej wizyty kapłana.
Jako duszpasterz bardzo chciałbym dotrzeć do Was osobiście z Bożonarodzeniową Dobrą Nowiną „abyśmy się u was – cytując Apostoła Narodów św. Pawła – nawzajem pokrzepiali wspólną wiarą – waszą i moją”. Już teraz chciałbym przynieść poprzez słowo niczym niezachwianą nadzieję, że nic i nikt nie może odłączyć nas od miłości Chrystusowej, bo „we wszystkim (…) odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował”.
Święta Bożego Narodzenia przypominają nam Dobrą Nowinę, iż Bóg stając się człowiekiem , upodobnił się do ludzi we wszystkim oprócz grzechu, aby w zrozumiały i czytelny sposób objawić prawdę o Bogu, który jest Miłością.
Ze względu na uroczysty, religijny charakter spotkania kolędowego należy zadbać o godnie miejsce, w którym stół będzie miał charakter ołtarzyka. Dlatego powinien być nakryty białym obrusem. Na stole zaś powinny się znajdować Krzyż, zapalone świece i woda poświęcona.
Kolęda to okazja do udzielania błogosławieństwa, poprzez które konkretne sfery naszego życia oddajemy Bogu. Rodzina na wiele sposobów staje się Kościołem Domowym, w którym jest obecny Chrystus. Dlatego wszędzie gdzie zostało udzielone błogosławieństwo przy okazji kolędy, zostaje umieszczony zewnętrzny znak skróconego zapisu: „Christus Mansionem Benedicat” – Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu.
Podczas kolęd mogą być składane ofiary na dalszy remont plebanii. Za składane ofiary na potrzeby naszej parafii składam serdeczne Bóg zapłać.
Bóg posyła nam swoich kapłanów, którzy – jak zwykł mówić papież Benedykt – powinni być ludźmi błogosławiącymi, bo takie jest ich zadanie w świecie. Kapłan jest po to, by nieść błogosławieństwo. Niesie i to nie tylko w kościele w czasie celebracji liturgicznych, ale także i w naszych domach przy okazji odwiedzin duszpasterskich.
11. Pan Jezus narodził się w Betlejem po to, żeby nas zbawić – dać nam życie wieczne. To jest niesamowity prezent od naszego Stwórcy. Ale to od nas zależy, czy ten dar przyjmiemy i co z nim zrobimy.