UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

piątek 9 maj 2025

Statystyki strony

Dziś: 101

Wczoraj: 445

W tym tygodniu: 2178

W tym miesiącu: 5686

Od czerwca 2009 r. 1598631

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


2  NIEDZIELA  WIELKANOCNA  CZYLI  MIŁOSIERDZIA  BOŻEGO  -  27.04.2025 r.




Nieobecność Tomasza w chwili pierwszego ukazania się Jezusa w Wieczerniku w wieczór Zmartwychwstania z pewnością nie była mu pomocą w uwierzeniu w to, co wydarzyło się w wielkanocny poranek. Konieczne było ponowne nawiedzenie uczniów, tym razem już w komplecie, co ostatecznie otworzyło serce Tomasza na wiarę w pokonanie grzechu i śmierci przez Pana Jezusa. Dziś jednak w Ewangelii przychodzi On nie tylko, aby dać, umocnić w Tomaszu wiarę, ale po to, aby nas wszystkich obdarzyć pokojem. Jest jeszcze jeden owoc Zmartwychwstania wyraźnie zaznaczony przez pierwsze czytanie – gdyby Jezus nie powstał z martwych, Piotr nie poszedłby między ludzi, aby przywracać im zdrowie duszy i ciała, a w konsekwencji liczba wierzących nie mogłaby się pomnożyć. Za psalmistą dziś powtórzymy: Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny – słowo, które powinno nas dziś również zachęcić do wdzięczności za dar wiary.

1. Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”.

2. Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Do 2012 roku Tydzień Miłosierdzia obchodzony był w październiku, a od 2013 rozpoczyna się on w drugą niedzielę Wielkanocy, w święto Miłosierdzia Bożego. Doświadczając bowiem miłosierdzia Bożego, sami powinniśmy być miłosierni dla naszych sióstr i braci. Stąd też dzisiaj ofiarami do puszek przed kościołem wspieramy dobre dzieła naszej diecezjalnej Caritas. Za przeprowadzenie zbiórki składam serdeczne Bóg zapłać dla Akcji Katolickiej.

3. Święty Paweł w Liście do Koryntian zachęca, aby wszystko czynić na chwałę Bożą. Gdy dziś modlimy się aby prosić o dobre urodzaje, tę zachętę Apostoła Narodów czynimy swoją. Wszelki trud, pracę i poświęcenia oddajemy Bogu, ufając, że Pan będzie nam błogosławił. Nie liczymy, że Bóg uczyni coś za nas, ale ufamy, że będzie nas wspierał. Intencja ta to jednocześnie zachęta, abyśmy w przyszłości, gdy już będziemy cieszyć się owocami pracy, nie zapominali o dzieleniu się dobrami. Dziś po Mszy św. o godz. 1100 – błogosławieństwo pól (Rodzone, Targowisko Dolne, Osowiec, Ludwichowo, Rakowice, Łążek, Biała Góra i Sampława).

4. Jutro, w poniedziałek, 28 kwietnia, będziemy obchodzili uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Jako spadkobiercy Świętego Wojciecha nie możemy się wstydzić wiary.

5. Natomiast we wtorek, 29 kwietnia, przypada święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku Święty Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.

6. Jednocześnie we wtorek z inicjatywy Episkopatu Polski naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane. Tego dnia będziemy obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.

7. W najbliższy czwartek rozpoczniemy maryjny miesiąc – maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii o godz. 1800 i na nabożeństwie majowym. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.

8. We wspomnienie Świętego Józefa Robotnika, 1 maja, będziemy prosili go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym. Eucharystię tego dnia połączymy także z krótkim nabożeństwem w intencji bezrobotnych i poszukujących pracy.

9. A w piątek przypada doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.

10. W sobotę, 3 maja, obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Msze Święte tego dnia w naszym kościele będą sprawowane o godz. 800, 930, 1100, 1215 i 1400. Podczas liturgii ponowimy Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.

11. W sobotę i niedzielę będzie zbiórka do puszki wystawionej przy ambonce na pomnik dla ks. Tadeusza.

12. W nadchodzącym tygodniu przypada Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca. W Pierwszy Czwartek (1 maja) będziemy dziękowali Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy się też modlili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.
W Pierwszy Piątek (2 maja) będzie szczególna okazja do oddania czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz do pojednania się z Bogiem i braćmi. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 1730.

13. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny.

14. Dnia 7 maja 2025 roku do godz. 1600 na parkingu przy kościele odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

15. Zapowiedzi przedślubne:
Bartosz Makszyński – stanu wolnego – zamieszkały w Lubawie
i Julia Zdrojewska – stanu wolnego – zamieskała w Targowisku Dolnym
(zapowiedź 1.)

16. Każdy z nas zna obraz, który na polecenie Pan Jezusa został namalowany zgodnie ze wskazówkami Świętej Siostry Faustyny. Widzimy na nim dwa promienie wypływające z przebitego boku Miłosiernego Pana. One są oczyszczeniem i życiem dla naszych dusz. Pragnijmy zawsze przebywać w ich zasięgu.