czwartek 19 wrzesień 2024

Od czerwca 2009 r. 1477287

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA 27.02.2022 r.

1. Z dniem dzisiejszym rozpoczyna się w Kościele czas wielkanocnej Komunii świętej. Kartki do spowiedzi można odbierać w zakrystii. Dziś także inaugurujemy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcam wszystkich, do wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.

2. We wtorek od godziny 16.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Eucharystia o godzinie 18.00.

3. W środę popielcową Msze święte z błogosławieństwem popiołu i posypaniem pokutnym o godzinie 17.00 i 18.00. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 18.15. Tego dnia rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. W środę obowiązuje ścisły post. Niech podejmowane przez czterdzieści dni dobrowolne umartwienia otworzą nasze serca na potrzeby bliźnich. Jałmużnę wielkopostną można składać do skarbonki w kruchcie kościoła.

4. W piątek nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godzinie 16.00 dla dzieci oraz o godzinie 16.30. dla dorosłych i młodzieży. W niedzielę zapraszam na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym na godzinę 15.00.  Przypominam, że za nabożny udział w nabożeństwach pasyjnych można uzyskać odpust zupełny. W sobotę o godzinie 16 w salce próba scholii.

5. Bardzo serdecznie dziękuję rodzinom, które w tym tygodniu sprzątały kościół.

6. Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia! Pokój wam! Wojna, która dotknęła naszego wschodniego sąsiada jest również dla nas bolesna i wzywa nas do solidarności z narodem ukraińskim oraz do konkretnej pomocy. Pokój nie jest wyłącznie dziełem dyplomacji i zabiegów międzynarodowych, ale przede wszystkim jest darem Boga, który mogą przyjąć ludzie o wrażliwych sercach. Dlatego w tej trudnej sytuacji najpierw potrzeba naszej modlitwy, modlitwy o pokój i przemianę ludzkich serc. Niech ta modlitwa towarzyszy nam każdego dnia w liturgii oraz w osobistej rozmowie z Bogiem. Z pomocą, w trwaniu na modlitwie, przychodzi nam bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, którego wspomnienie liturgiczne w naszej diecezji obchodziliśmy 23 lutego – w przededniu jawnej i okrutnej agresji militarnej na Ukrainę. Odczytuję to jako znak i wyzwanie, abyśmy za Jego wstawiennictwem prosili o pokój. Św. Jan Paweł II wynosząc Go na ołtarze – 7 czerwca 1999 roku w Toruniu - nazwał Błogosławionego człowiekiem pokoju i uczynił jego orędownikiem. Odpowiadając na apel Papieża Franciszka, Środa Popielcowa niech będzie dniem modlitwy, pokuty i postu, szczególnie w intencji pokoju. Obok modlitwy potrzeba też czynów miłosierdzia i naszej ofiary. W najbliższą niedzielę oraz w Środę Popielcową gorąco proszę o złożenie ofiar do puszek po Mszach świętych, które zostaną przeznaczone na pomoc dla naszych Sióstr i Braci z Ukrainy. Zebrane pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas. Nasze diecezjalne Caritas jest już w tej chwili gotowe przyjąć uchodźców wojennych. W tym trudnym czasie jeszcze raz pozdrawiam Was słowami naszego Zbawiciela:

Pokój Wam! Z błogosławieństwem i modlitwą

Wasz Biskup Wiesław

7. Nasi parafianie zbierają najpotrzebniejsze rzeczy dla Ukraińców. Potrzebne są leki, opatrunki, bandaże, apteczki, koce, maty, odzież, żywność długoterminowa i.t.d. Składamy to wszystko do salki przy domu parafialnym do wtorku. W środę 3 busy z darami pojadę na Ukrainę