UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

czwartek 27 czerwiec 2019

Statystyki strony

Dziś: 24

Wczoraj: 93

W tym tygodniu: 332

W tym miesiącu: 3176

Od czerwca 2009 r. 856333

Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.
Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce, nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki a przede wszystkim słodycze. W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie, wykorzystywaną w kulturze masowej.

Z tej okazji 6 grudnia w parafii Złotowo w czasie mszy roratniej odwiedził Nas Mikołaj ( biskup ) i rozdał każdemu drobne, słodkie podarki.

Bóg zapłać Mikołaju