poniedziałek 16 wrzesień 2024

Od czerwca 2009 r. 1476488

ZA  UDZIAŁ  W  UROCZYSTOŚCIACH  POGRZEBOWYCH
KSIĘDZA  KANONIKA  TADEUSZA  WILAMOWSKIEGO

Czcigodny Księże Biskupie Ordynariuszu Wiesławie!
Czcigodni bracia w kapłaństwie!
Droga Rodzino zmarłego ks. Tadeusza.
Siostry i Bracia, którzy przybyliście, by pożegnać naszego kapłana.

„Tajemnica powołania leży w sercu Boga… Dlatego tajemnicę powołania każdego człowieka zna w pełni tylko Bóg” – mówił bł. Kardynał Stefan Wyszyński. Tajemnicę kapłaństwa naszego brata ks. Tadeusza znał tylko Bóg.
Dzisiaj, stojąc przy trumnie zmarłego, dziękujemy Bogu za dar Jego kapłaństwa.
Krzyż jest wpisany w kapłańskie życie. Ks. Tadeusz przez całe życie wierny był słowom Jezusa: „Jeżeli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje.”
Czymże jest żywot człowieka, gdy nań po śmierci spojrzymy?
Czym żywot kapłana, gdy przestanie już być drugim Chrystusem na ziemi?
Żywot człowieka jest więcej niż trawa, co rankiem zielona, wieczorem usycha, a żywot kapłana więcej niźli kwiat, co to wiosną cieszy swym pięknem oczy, a jesienią więdnie w samotności, niezauważony. Jego godność Bogu zawdzięczona, zbawienie na krzyżu dokonane, a prawdziwa dobroć serca i życzliwość na ziemi i w niebie, u ludzi i Boga, uznane.
Świadczy o tym przyniesiona dziś w sercach i wyrażona ustami wdzięczność Bogu za ks. Tadeusza i ks. Tadeuszowi. Każda łza i każdy kwiat a także zamówiona Msza Św. za ks. Tadeusza i dusze czyśćcowe mówią w jednym chórze: dziękujemy Ci kochany ks. Tadeuszu za twoje życie i kapłańską posługę: kapłani dekanatu Lubawskiego, parafia i rodzina.
Prosimy dalej, wstawiaj się dalej za nami u Boga i proś dla nas o łaskę dobrego życia, abyśmy tak jak TY zasłużyli kiedyś na odważne i ufne przyjęcie śmierci, a tuż po jej przyjściu spotkali Zmartwychwstałego Jezusa witającego nas słowami: dobrze sługo dobry i wierny, wejdź do radości Twego Pana.
Panie Jezu, który nie pisałeś na maszynie ale palcem po ziemi, wypisz na naszych sercach wdzięczną, modlitewną pamięć o ks. Tadeuszu.
Wołamy z głębi naszych serc:
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.

Ks. Stanisław Guzowski – proboszcz.

Sampława, 22.08.2024 r.