piątek 20 wrzesień 2024

Od czerwca 2009 r. 1477347

POŻEGNANIE ZMARŁEGO KSIĘDZA KANONIKA
TADEUSZA WILAMOWSKIEGO

Dziś 22. sierpnia w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Sampławie mieszkańcy Ziemi Lubawskiej pożegnali kapłana, który 67 lat posługiwał Panu Bogu i bliźniemu. W poniedziałek 19 sierpnia, w wieku 90 lat zmarł ksiądz kanonik Tadeusz Wilamowski.

Dzisiejsze uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się różańcem w kościele, a następnie mszą św. żałobną, której przewodniczył ks. bp. Wiesław Śmigiel wraz z kapłanami kilku diecezji. W homilii ks. biskup przedstawił m.in. krótki życiorys zmarłego kapłana.

Święcenia kapłańskie kapłan przyjął z rąk ks. bp. Kazimierza Kowalskiego 21 grudnia 1957 roku. Pierwszą parafią, w której kapłan posługiwał była Chełmża, następnie Tczew, studia na KUL w Lublinie. Kapłan został wykładowcą w seminarium w Pelplinie, ale wkrótce poprosił ks. biskupa o przeniesienie do małej parafii wiejskiej. W 1972 roku dekretem ks. biskupa został proboszczem wsi Sampława. W uznaniu zasług przyznano księdzu 1 grudnia 1992 roku tytuł Kanonika Gremialnego Kapituły Kolegialnej p.w. Św. Mikołaja w Grudziądzu. Po przejściu na emeryturę z dniem 1 sierpnia 2006 r. został rezydentem dotychczasowej parafii w Sampławie.

Na zakończenie eucharystii ks. proboszcz Stanisław Guzowski, członkowie rady parafialnej podziękowali za 67 lat posługi kapłańskiej bardzo charyzmatycznego kapłana, Dyrektor Szkoły Hanna Ewertowska pożegnała w imieniu wszystkich pedagogów, zmarłego pożegnał Wójt Tomasz Ewertowski, który podkreślił oddanie dla lokalnej społeczności, zaangażowanie i współpracę z Urzędem Gminy Lubawa oraz ks. prałat Stanisław Gackowski kolega seminaryjny zmarłego kapłana.

Testament duchowy zmarłego kapłana odczytał ks. Andrzej Jankowski, obecnie proboszcz parafii w Złotowie. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, pielgrzymi, strażacy z OSP Targowisko i Rakowice, mieszkańcy parafii i gminy oraz władze samorządowe. Zmarły kapłan pochowany został zgodnie z tradycją przy kościele parafialnym.

Tekst: Marian Żuchowski
                                                                                                 Foto: Marian Żuchowski