niedziela 19 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1424284

Wycieczka do Płocka

W sobotę, 30 czerwca, postanowiliśmy odwiedzić miasto, które jako trzecie w naszej historii pełniło funkcję stolicy Polski. W latach 1079 – 1138 za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego był nią Płock. Miasto pięknie położone na wysokiej 50 metrowej skarpie wiślanej. Mogliśmy to podziwiać jadąc ciuchcią płocką, która wozi turystów po najciekawszych zakątkach miasta. Następnie już piechotą ruszyliśmy na dokładniejsze zwiedzanie.

Przedstawię teraz w kolejności chronologicznej najciekawsze zabytki:

• Monumentalna Katedra Płocka – jedna z najstarszych polskich katedr powstała w 1075 r. jako drewniany kościół katedralny, który 50 lat później został zniszczony. W 1144 r. konsekrowano katedrę zbudowaną z kamienia. Była ona wówczas większa od katedry w Gnieźnie i Krakowie. 1 lipca 1910 r. została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej. Pochowano tu Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego, wielu książąt mazowieckich. Ich prochy znajdują się w kaplicy wieżowej zwanej Królewską;
  • Najstarsza polska szkoła elementarna powstała w 1180 r. i działa do dnia dzisiejszego. Obecnie jest to elitarne liceum ogólnokształcące, znane jako „Małachowianka”;
  • A teraz coś brzmiącego bardzo swojsko – kościół św. Bartłomieja. To najstarszy kościół parafialny w mieście. Konsekrowany w 1356 r. Początkowo miał 22 boczne ołtarze. Wejście znajdowało się od strony Wisły, ale w 1532 r. nastąpiło obsunięcie skarpy wiślanej, co spowodowało zrujnowanie części budowli, dlatego dziś jest on o wiele mniejszy;
  • W 1405 r. powstaje pierwszy płocki szpital funkcjonujący do dnia dzisiejszego;
  • W 1893 r. po objawieniach jakie miała siostra zakonna Maria Franciszka Kozłowska, powstaje Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów. Rezydują w bardzo charakterystycznym o strzelistych wieżach i śnieżnobiałym wnętrzu kościele;
  • W 1921 r. za bohaterską postawę w czasie wojny bolszewickiej Marszałek Piłsudski odznacza Płock „Krzyżem Walecznych”;
  • 22 lutego 1931 r. siostra Maria Faustyna Kowalska przebywająca w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia miała objawienie Jezusa Miłosiernego. Właśnie ta wizja była podstawą do namalowania obrazu z podpisem: „Jezu ufam Tobie”.

Mieszkańcy starają się zachować wielowiekowe tradycje. Spacerując po Starym Rynku o godz. 1200 możemy wysłuchać granego na żywo hejnału a następnie zobaczyć scenę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza, którego dokonuje jego ojciec Władysław Herman. To na wieży ratuszowej. Natomiast na samym placu możemy obejrzeć walki rycerzy a nawet zdobyć „Glejt Książęcego Miasta Płock”. Jest to bardzo trudne i niebezpieczne zadanie. Odbywa się bowiem z mieczem przystawionym do szyi. A jednak komuś się udało! Proszę popatrzeć na zdjęcia.

Dowiedzieliśmy się również wiele interesujących rzeczy o życiu urodzonego w Płocku Władysława Broniewskiego.

Po półtoragodzinnym zwiedzaniu zoo, obejrzeliśmy jeszcze raz panoramę Płocka. Tym razem z pokładu Rusałki pływającej po Wiśle.

Stary, mało znany Płock opuściliśmy przejeżdżając Mostem Solidarności – najdłuższym podwieszanym mostem w Polsce.

Dziękuję i do zobaczenia na innych trasach!

Jadwiga Syguła

08.07.2012