UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

sobota 30 maj 2020

Statystyki strony

Dziś: 187

Wczoraj: 255

W tym tygodniu: 1426

W tym miesiącu: 9207

Od czerwca 2009 r. 919194

 

 Dzięki uprzejmości strony https://perlyziemilubawskiej.pl/ możemy prezentować postępy prac konserwatorskich Naszej świątyni.

Bardzo dziekujemy  

Złotowo – drugi etap prac

W 2018 roku przystąpiono do właściwych prac konserwatorskich i budowlanych. Wykonano odkrywki fundamentów i posadzki. W trakcie prac odsłonięto pierwotne posadowienie dwóch ołtarzy oraz wcześniejszą dekorację malarską ścian zrębu.

Usunięto betonową wylewkę i XX-wieczną  kompletnie zlasowaną ceglaną posadzkę ułożoną na cemencie. Zdemontowano i przewieziono do pracowni konserwatorskiej drewniane wyposażenie świątyni.  Zdjęto również prawdopodobnie XX-wieczny deski stropu, który został w znacznej mierze zniszczony przez ksylofagi.

W trakcie prac przy elewacjach odkopano fundamenty, zdjęto szalunek i odsłonięto belkę fundacyjną z datą 1725 nad południowym  wejściem do kościoła oraz zrąb kościoła, który okazał się być w bardzo złym stanie. Przystąpiono do usunięcia zniszczonych fleków założonych w trakcie poprzednich konserwacji i wycięcia zainfekowanych i całkowicie zdegradowanych fragmentów zrębu.

 

 fragment południowej elewacja kościoła po usunięciu zniszczonych fleków i wycięciu zdegradowanych fragmentów zrębu.

 południowa elewacja kościoła po odsłonięciu zrębu z widocznym portalem i belką z datą poświadczającą wzniesienie kościoła.

deski ze zdemontowanego stropu. Widoczny stan drewna.

wnętrze świątyni w trakcie usuwania betonowej wylewki i współczesnej ceglanej posadzki.

wnętrze świątyni po usunięciu betonowej posadzki i zdemontowaniu drewnianego stropu.

odsłonięta za bocznym ołtarzem dekoracja malarska ścian prawdopodobnie z połowy XIX wieku.

 odkryte ślady pierwotnego posadowienia głównego ołtarza.

żródło - https://perlyziemilubawskiej.pl/